7 šikovných spôsobov ako obmedziť príjem cukru

Nadbytočný príjem cukru je jeden z najrizikovejších zlozvykov, aký môžete mať. V poslednej dobe sa zvykne hovoriť až o závislosti na cukre. Mnohí z nás, ktorí majú s cukrom problém vieme, že toto tvrdenie vôbec nie je prehnané.

Prečítajte si náš článok, v ktorom vám prinášame jednoduché rady, ako znížiť príjem cukru.

Redukciou príjmu cukru pozitívne ovplyvníte svoje fyzické, ale aj psychické zdravie.

Pokúšali ste sa o to už viackrát, no zatiaľ neúspešne?

Praktické tipy

Prečítajte si rady, ako znížiť príjem cukru:

Ako sa stravovať

  1. 7 šikovných spôsobov ako obmedziť príjem cukruRaňajkujte sladké kaše (ovsené, prosové, pohánkové, ryžové), ktoré však neslaďte cukrom, ale zdravšími sladidlamičerstvým ovocím, škoricou a podobne. Ak začnete ráno sladkým pokrmom, šanca, že budete mať abnormálne chute na sladké sa výrazne zvýši.
  2. Neslaďte kávu cukrom, vyberte si iné zdravšie sladidlo, napríklad stéviu. Čaj nie je potrebné sladiť vôbec. Odučte sa od sladkej chuti a užite si jeho plnú bylinkovú chuť.
  3. Pri pečení sa snažte používať iné sladidlá, existuje ich na trhu množstvo a väčšinou sú zdravšie ako biely cukor. Biely cukor nemusíte prestať používať zo dňa na deň (ak nemáte nejaké zdravotné dôvody pre ktoré je to nevyhnutné), len znížte jeho množstvo. Pri najbližšom pečení skúste použiť napríklad len 1/2 z množstva cukru, ktoré je uvedené. Sami uvidíte, že koláč bude stále rovnako chutný, no zároveň zdravší.
  4. Pri chuti na sladké si vyberajte kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa. Naučte sa vychutnávať ozajstnú chuť čokolády, nie presladené sladkosti. Pri kvalitnej čokoláde vám budú stačiť dve kocky.

Tipy pri nákupe

  1. Študujte etikety na výrobkoch. Všímajte si, koľko cukrov a umelých sladidiel sa vo výrobku nachádza. Zaujímavé je napríklad obsah cukru v sladených minerálnych vodách, ktoré sa tvária zdravo…
  2. Nekupujte presladené alkoholické nápoje ako radler, sangria, margarita a podobne. Alkohol pri chudnutí vôbec nie je vhodný, pretože je plný kalórií.
  3. Kupujte sezónne ovocie (a zeleninu). Produkty mimo sezóny majú nevýraznú chuť. V lete si doprajte jahody, maliny, čučoriedky, marhule. Na jeseň zas hrušky, či slivky. V zime volíme jablká (sušené jablká môžu zahnať chuť na sladké). Na jar napríklad sladké čerešne.

Záver

Asi každý z nás sa už snažil (úspešne či menej úspešne) redukovať príjem cukru v potrave. S našimi tipmi by vám malo zbavenie sa závislosti od cukru prebehnúť o niečo hladšie. Postupnými krokmi sa naučíte, ako sladiť zdravšie a tiež si zvyknete na ozajstnú chuť potravín. Ak sa vám nepodarí zbaviť sa cukru na prvýkrát, skúste to znovu a postupujte po malých krôčikoch. Držíme palce 🙂

Ak viete, že sladkého sa len ťažko zbavíte, môžete skúsiť iný prístup… Vyberajte si zdravšie náhrady cukru. Medzi ne patrí napríklad stévia, o ktorej sa dozviete viac v tomto článku, alebo menej známe sladidlo erythritol.

Zdroje:

blog.myfitnesspal.com

healthline.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *