Erythritol ako sladidlo – jeho výhody a vedľajšie účinky

Erythritol je zdravé sladidlo, veľmi podobné bielemu cukru, no s oveľa lepšími vlastnosťami. Erytritol je prírodného pôvodu, nemá takmer žiadne kalórie a chuťovo sa podobá obyčajnému cukru.

Aké sú výhody erythritolu a má aj nejaké vedľajšie účinky?

iconPozrieť erythritol v eshope

Čo je to erythritol?

Erytritol patrí do skupiny alkoholových cukrov, rovnako ako napríklad xylitol a sorbitol. Väčšina alkoholových cukrov sa pre svoje vlastnosti používa ako náhrada cukru v rôznych dietetických a racionálnych výrobkoch.

Alkoholové cukry sa bežne vyskytujú v malých množstvách v ovocí a v zelenine. Erythritol má však o niečo iné vlastnosti ako zvyšné alkoholové cukry.

Obsahuje najmenej kalórii:
 • V jednom grame bieleho cukru sa nachádzajú 4 kalórie
 • v xylitole 2.4 gramu
 • v erythritole len 0,24 kalórie v 1 g

Obsahuje teda len 6 % kalórii bieleho cukru, no jeho sladivosť dosahuje až 70 % sladivosti bieleho cukru.

Výroba eryhtritolu

Erytritol sa získava pomocou špeciálneho druhu kvasiniek, ktoré fermentujú glukózu z kukuričného alebo pšeničného škrobu. Výsledok je biely sypký prášok, ktorý by ste voľným okom ťažko rozoznali od cukru.

Výhody a nevýhody erythritolu

Používanie tohto sladidla sa javí ako veľmi bezpečné. Viacero vedeckých štúdii skúmalo, či užívanie erytritolu nevedie k toxickým reakciám alebo poruchám metabolizmu. Doteraz však neboli takéto vedľajšie účinky zistené.

Erytritol sa nemetabolizuje ústnymi baktériami (a teda nepodieľa sa na vzniku zubného kazu).

Alkoholové cukry vo všeobecnosti v nadmerných množstvách a u ľudí s citlivým tráviacim traktom môžu vyvolať tráviace problémy. Je to preto, že alkoholové cukry našim tráviacim traktom prechádzajú bez zmeny až do hrubého čreva. Tam sa fermentujú črevnými baktériami, pričom sa tvoria ako vedľajší produkt črevné plyny. (vtedy sa môžu vyskytnúť problémy ako nafukovanie, plynatosť a hnačka).

Avšak, väčšina erythritolu je absorbovaná do krvného obehu ešte pred tým, ako sa dostane do hrubého čreva. Následne sa v nezmenenej forme vylúči močom. Preto sa jeho vedľajšie účinky vyskytujú len minimálne.
Výhody
 • prírodný pôvod
 • minimum kalórií
 • nízky glykemický index (GI = 0) – najnižší spomedzi všetkých sladidiel
 • vysoká sladivosť
 • nespôsobuje zubný kaz
 • nezvyšuje hladinu cukru v krvi – je vhodný pre diabetikov
Nevýhody
 • erythritol by nemal spôsobovať tráviace ťažkosti, pokiaľ sa nekonzumuje v nadmernom množstve

Kde kúpiť erythritol

GymBeam Erythritol 1000 gNa internete sa erytritol dá zohnať vo viacerých eshopoch:

 • napr. 500 g balenie Eryhritolu má cenu 3.69 €. Má nízky obsah kalórii, nízky glykemický index, nevýrazné laxatívne účinky. Erythritol nezvyšuje hladiny cukru v krvi a nemá vplyv na uvoľňovanie inzulínu.
 • Zmes Erytvia obsahuje zmes steviolu (zo stévie) a erythritolu, čím sa dosiahne až 4-násobná sladivosť. Zmes obsahuje len minimum kalórií – 0,2 kcal/g. Jeho cena je 5.99 €.
 • Ak erythritol poznáte a používate pravidelne, oplatí sa v tomto 1 kg balení GymBeam Erythrit. Jeho cena je 8.42 €.

Záver

Erythritol je perfektné zdravé sladidlo, ktoré má množstvo výhod – má minimum kalórii, jeho glykemický index je 0 (a teda nezvyšuje hladinu cukru v krvi a neovplyvňuje inzulín). Riziko výskytu vedľajších účinkov je pri jeho konzumácii zanedbateľné.

Ak vás zaujímajú ostatné sladidlá, ktoré sú zdravšie ako klasický biely cukor, odporúčame napríklad články o brezovom cukre, alebo o stévií cukrovej.

Zdroj:

healthline.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *