Určite poznáte ten pocit, keď sa vám večer nechce nič variť, no zároveň máte chuť na niečo dobré. U nás v takomto prípade vždy zvíťazia hrianky. Pripraviť sa dajú na slano ale aj na sladko.
Ak rozmýšľate nad kúpou nového hriankovača, prečítajte si, čo môžete očakávať od tých moderných. Aké sú ich pridané funkcie? Ako si vybrať ten najlepší hriankovač práve pre vás?
Ktorý hriankovač je najpredávanejší?
Obsah článku (Navigácia)
Čo musí spĺňať dobrý hriankovač
Výroba hrianky nie je komplikovaný proces, napriek tomu existujú hriankovače, ktoré ho vedia pokaziť. Kvalitný hriankovač musí hrianku prepiecť na všetkých stranách rovnako a zároveň musí byť správne chrumkavá. Každý má rád inú intenzitu: niekomu chutia len mierne prepečené hrianky, inému zas hrianka do tmavo-hneda.
Pred kúpou hriankovača si vždy skontrolujte, aký veľký je samotný vstup na chleba. Podľa toho, aké tvary chleba a pečiva preferujete, si vyberajte aj hriankovač.
Niektoré typy hriankovač majú len 2 ohrevné miesta, iné 4 a viac. Zvážte preto počet osôb v domácnosti, aby ste hrianky nemuseli pripravovať dlhú dobu, ale zároveň aby miesto neostávalo zbytočne prázdne. Efektívnym využívaním všetkých miest na hrianky nie len že šetríte energiu, ale zároveň predchádzate nerovnomernému opečeniu chleba. Ak hriankujete chleba len v jednom ohrevnom mieste a druhé je prázdne, jedna strana bude prepečenejšia ako druhá.
Čo si ešte všímať pri kúpe hriankovača:
- Veľkosť a dizajn hriankovača – preplnené kuchynské linky nevyzerajú dobre, preto si vyberajte minimalistické hriankovače, ktoré sa ľahko odkladajú. Podľa farby kuchyne si dolaďte aj hriankovač. Zaujímavý spotrebič môže oživiť celkový vzhľad priestoru.
- Funkcia kontroly teploty – vďaka tomuto gombíku si budete vedieť regulovať, ako veľmi prepečenú hrianku dostanete.
- Výkon – čím vyšší výkon, tým rýchlejšie je hrianka pripravená. Ideálny výkon pre hriankovač s dvoma ohrevnými miestami je 1200 W a pre štvor-ohrevný hriankovač 1600 W.
- Životnosť – vo všeobecnosti platí, že kvalitnejšie a drahšie hriankovače vydržia dlhšie. Sú vyrobené z odolnejších materiálov, niekedy je na ne predĺžená záruka a niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú aj servis v prípade poškodenia. Kúpou drahšieho produktu, ktorý vám dlhšie vydrží zároveň prispievate k ochrane prostredia, lebo ho nebudete musieť po krátkej dobe meniť.
Udržujte ho v čistote. Po použití vždy odstráňte omrvinky zo zbernej nádobky pod hriankovačom. Pravidelne čistite aj samotný hriankovač. Pred údržbou ho nezabudnite vybrať zo zástrčky a nečistite ho pokým nie je dostatočne vychladnutý. Na vyberanie hrianok používajte len drevené klieštiky.
Pridané funkcie hriankovačov
Okrem klasického gombíka na prípravu hrianku sú v súčasnosti hriankovače vybavené viacerými doplnkovými funkciami.
Medzi najobľúbenejšie patria:
- Opakovaný ohrev – funkciu môžete využiť vtedy, ak si hrianku nestihnete alebo zabudnete zjesť priamo po príprave.
- Rozmrazenie chleba – vhodné pre ľudí, ktorí si zvyknú zamrazovať pečivo. V prvej fáze sa chlieb rozmrazí, v druhej fáze si z neho pripravíte hrianku.
- Zberné miesto na omrvinky – niektoré hriankovače majú manipuláciu s touto časťou skomplikovanú, v iných sa jednoducho odpojí, vysype, vyčistí a zasunie naspäť.
- Funkcia stopnutia – bežný doplnok, ktorý vám umožní zastaviť proces ohrevu a hrianku si môžete vybrať aj v polovici cyklu.
- Zjednodušené vyberanie chleba pomocou nadvihnutia mriežky – nebudete musieť používať kliešte, hrianky sa vám automaticky posunú vyššie.
- Časovač je zväčša len doplnkom drahších hriankovačov. Pomocou neho uvidíte, ako dlho sa bude ešte hrianka pripravovať.
- Niektoré hriankovače majú priestor na ohrev croasantov, šišiek a väčšieho pečiva.
- Existujú aj kombinované hriankovače a toastery v jednom. Kúpou takéhoto hriankovača ušetríte peniaze, lebo kupujete len jeden spotrebič a zároveň vám zaberie menej miesta.
- Užitočná je aj funkcia, pri ktorej môžete stopnúť proces ohrievania, skontrolovať stav prepečenia a hrianku naspať vložiť do vnútra bez toho, aby sa spustil nový cyklus.
TOP 3: Ktorý je najlepší hriankovač?
- hriankovač Bosch má jednoduchý, moderný dizajn
- dlhá štrbina na chlieb
- viacero prídavných funkcií – rozmrazovanie, opakovaný ohrev a podobne
- príkon 915 – 1090 W
- Hriankovač Tefal má nerezový povrch
- 3 funkcie: stop, ohrev a rozmrazovanie
- 7 úrovní teploty
- jednoduché vyberanie hrianok pomocou funkcie zdvihnutia chleba
- materiál je plast
- príkon 830 W
- Hriankovač Philips má až 8 úrovní prepečenia
- vhodný aj na rozmrazovanie chleba
Najlacnejší hriankovač
Kedy zvoliť lacný hriankovač?
Napríklad vtedy:
- ak neplánujete hriankovač používať príliš často
- prípadne šetríte a hľadáte hriankovač za nižšiu cenu
- 2 ohrevné miesta
- 6 stupňov ohrevu
- 750 W príkon, rýchla príprava hrianok
- pridané funkcie – rozmrazovanie, ohrev a stop
Zhrnutie
Ak hľadáte užitočný kuchynský spotrebič, ktorý vám pripraví rýchlu a jednoduchú večeru, vyberiete si z nášho zoznamu najlepších hriankovačov. Pri kúpe hriankovača si všímajte jeho veľkosť a množstvo hrianok, ktoré dokáže pripraviť. Dôležitá je aj jeho údržba, keďže čistý hriankovač vám vydrží slúžiť dlhšie.
BONUS: Hriankovač na 4 hrianky Severin
- 2 otvory, do ktorých sa zmestia až 4 hrianky
- efektívny príkon až 1400 W
- rovnomerné opečenie z oboch strán, funkcia automatické vypnutie v prípade uviaznutia plátku chleba
- vyberateľná miska na omrvinky, jednoduchá údržba
Zdroj: