Kokosový olej – účinky a použitie

Kokosový olej je dnes veľmi moderný. Má svojich verných fanúšikov, ktorí ho používajú na všetko. Nájde sa však aj pár skeptikov, ktorí majú pochybnosti, či sa nejedná len o marketingový trik na nezdravú potravinu.

Aj vás zaujíma, aké má kokosový olej účinky na zdravie a kedy je vhodné jeho použitie?

iconPozrieť kokosový olej v eshope

Účinky kokosového oleja na náš organizmus

Kokosový olej sa vyrába z plodov (orechov) kokosovníka. Obsahuje vysoký podiel nasýtených mastných tukov, preto sa pomaly oxiduje a pri izbovej teplote vydrží až polroka.

Ochorenia, pri ktorých sa kokosový olej používa

Pre jeho účinky kokosový olej zvyknú užívať pacienti s týmito ochoreniami:

  • diabetes
  • rakovina
  • problémy so štítnou žľazou
  • Crohnova choroba
  • syndróm dráždivého čreva

Jeho účinnosť v liečbe týchto ochorení však zatiaľ nebola preukázaná. Maximálna denná dávka kokosového oleja by nemala presiahnuť 10 ml 2 – 3 krát denne. Liečba by nemala byť dlhšia ako 12 týždňov.

Tuky v kokosovom oleji (a ich účinky)

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) ale aj iné odborné  zdravotnícke organizácie pre vysoký podiel nasýtených tukov (82 % z celkového množstva tukov) odporúčajú len limitovanú konzumáciu kokosového oleja.

Priaznivci kokosového oleja tvrdia, že je zdravý pre svoj obsah triglyceridov so stredným reťazcom (MCT), no tieto zložky tvoria len 4 % všetkých triglyceridov v kokosovom oleji.

Okrem toho sa v kokosovom oleji nachádza vysoký podiel kyseliny laurovej, ktorá patrí medzi nasýtené tuky a zvyšuje celkové hladiny cholesterolu.

Pri nadmernom používaní kokosového oleja pri varení hrozí riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení a prírastku hmotnosti – obezity.

Použitie kokosového oleja na pleť

Kokosový olej je ale výborný na vonkajšie použitie (na telo a pleť). Jeho účinnosť pri liečbe ekzémov bola vedecky dokázaná. Schopnosť redukovať ekzém pri deťoch je až o 30 % vyššia v porovnaní s minerálnymi olejmi. Na ekzém sa používa 10 ml panenského olivového oleja, dvakrát denne. Dĺžka liečby je 8 týždňov.

Okrem ekzémov ho môžete použiť aj na premastenie suchých miest – rúk, kolien, lakťov. Využiť ho môžete aj na telo ako telový krém. Je bez konzervantov, farbív a parfumácie, takže je vhodný aj na tú najcitlivejšiu pokožku (vrátane bábätiek). Vaša pleť ostane príjemné hydratovaná a aj voňavá, keďže kokosový olej ma príjemnú kokosovú vôňu.

Kokosový olej má využitie aj na suché vlasy. Odporúčame ho aplikovať na vysušené končeky – vrchné časti vlasov by mohli ostať nadmerné mastné.

Záver

Použitie kokosového oleja v kuchyni by malo byť pre vysoký obsah nasýtených tukov limitované (kvôli možným nepriaznivým účinkom nasýtených tukov na naše zdravie). Nadmerné používanie by mohlo viesť k rozvoju srdcovocievnych ochorení, pretože zvyšuje cholesterol.

Kokosový olej má však aj mnohé pozitívne účinky – dá sa použiť na liečbu ekzému, suchých miest na koži, či pri psoriáze. Svojim zložením je vhodný aj na premasťovanie tela bábätiek, kedy slúži ako prírodný telový krém. Osvedčil sa aj na suché poškodené končeky vlasov.

Kokosový olej panenský BIO

  • kokosový olej s obsahom až 50 % prospešného MCT oleja (MCT umožní spaľovanie tukov až 6x efektívnejšie)
  • vhodný na varenie, pečenie, do smoothies a zdravých snackov…
  • 100 % BIO nerafinovaný kokosový olej, bez GMO
  • stabilný, vysoká odolnosť voči oxidácii

Zdroje:

webmd.com

wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *