Stévia je sladšia ako cukor… Má toto sladidlo aj nežiaduce účinky?

Stévia (inými názvami aj stévia cukrová, sladká tráva, stévia sladká a medové lístky) už podľa názvu prezrádza svoju chuť. Táto rastlina je v porovnaní s repným cukrom hotový zázrak.

Ak vás zaujíma všetko o stévii – jej chuť, aké má toto sladidlo výhody oproti cukru, aký je jej glykemický index ale tiež v akej forme a za akú cenu sa stévia predáva, prečítajte si náš článok.

iconPozrieť stéviu v eshope

Stévia – sladká rastlina

Stévia cukrová (Stevia Rebaudiana) je rastlina z tropických krajín. Má zelené listy a pri kvitnutí biele kvety. Je vysoká približne 50 – 100 cm. Pôvodne sa vyskytovala v krajinách ako Paraguaj, Brazília a Argentína, dnes ju však dokážu pestovať aj v Kanade, Číne a Európe.

Pestovanie stévie je možné aj na Slovensku. Počas jarných mesiacov sa dá kúpiť v kvetinárstve alebo záhradkárstve. Rastliny pestované v domácom prostredí však zvyčajne neobsahujú dostatočné množstvo steviolu. Pestovať stéviu sa odporúča v kvetináčoch. Najlepšie sa im darí, ak sú umiestnené smerom na východ. Produkcia sladkých látok v rastline sa zvyšuje ak má stévia zabezpečené dostatočné teplo a prísun vody.

Látky steviocid a rebaudiozid sú zodpovedné za sladkosť stévie. Sú 250 – 300 násobne sladšie ako biely cukor (sacharóza).

Chuť stévie je špecifická, nie každému vyhovuje, no odporúčame vám ju aspoň vyskúšať. Niekto necíti veľký rozdiel medzi stéviou a cukrom, iným zas pripomína mentol, niekomu sa zdá príkro sladká až horká.

Účinky stévie + pri akých problémoch ju užívať?

Stévia - rastlina ako sladidloV ľudovom liečiteľstve sa stévia v krajinách južnej Ameriky používala pri cukrovke, ale aj pri vysokom tlaku krvi (hypertenzii).

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že užívanie 1000 mg stévie denne dokáže znížiť hladiny cukru krvi u 18 % pacientov s cukrovkou 2. typu. V inej štúdii, pri ktorej bola stévia podávaná v dávke 250 mg trikrát denne nedošlo k týmto pozitívnym účinkom stévie na hladiny cukru.

Protichodné názory majú vedecké štúdie aj na užívanie stévie pri problémoch s vysokým tlakom. Jej použitie sa v  niektorých prípadoch ukázalo ako efektívne v znižovaní systolického tlaku (predstavuje ho horné číslo) až o 10-14 mmHg, a diastolického tlaku (spodné číslo) o 6 – 14 mmHg.

Okrem toho sa stévia používa pri iných ochoreniach srdca, pri pálení záhy, chudnutí a pri problémoch so zadržiavaním vody v tele.

Vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali použitie a schopnosť stévie liečiť vyššie spomenuté ochorenia nie sú dostačujúce a táto oblasť si vyžaduje ďalší výskum.

Nutričné hodnoty stévie

v 5g stévie sa nachádza:

 • 0 kJ
 • 5 g sacharidov
 • 0 g tuku
 • 0 g vlákniny
 • 0 g vody

Glykemicý index stévie je 0.

Má stévia nežiaduce účinky?

NATUSWEET STEVIA LIQUID (KVAPKY)Steviozidy obsiahnuté v rastline stévia boli už niekoľko rokov používané vo vedeckých štúdiách a preto sa predpokladá, že sú pravdepodobne bezpečné pri používaní ako sladidlá v potravinách a nápojoch.

Nežiaduce účinky sa vyskytujú zriedka, no u niektorých ľudí sa po konzumácii stévie môže objaviť napríklad nafukovanie alebo nevoľnosť. Zriedkavo sa vyskytli aj nežiaduce účinky ako závraty, stuhnutosť a bolesti svalov.

Pre koho stévia nie je vhodná?

Ak kojíte alebo ste tehotná, vyhýbajte sa stévii pre nedostatok dôkazov o jej bezpečnosti v týchto situáciách.

Stévia pochádza z čeľade Astrovité. Do tejto čeľade patrí aj alergén ambrózia, preto ak ste  na ňu alergický, stéviu  pre istotu neužívajte.

Cukrovkári môžu užívať stéviu, no odporúčame, aby ste po jej konzumácii dôsledne monitorovali vaše hladiny glykémie. Mohlo by dôjsť k poklesu cukru krvi. V prípade pochybností sa poraďte so svojim lekárom.

Ako sme spomínali vyššie, stévia môže znižovať tlak krvi. Ak máte hypotenziu, tlak krvi by mohol po stévie klesnúť ešte viac. Odsledujte si, ako na vás stévia pôsobí.

Ak užívate liečivo lítium, antihypertenzíva a antidiabetiká, poraďte sa so svojim lekárom, či je pre vás toto sladidlo vhodné.

Cena stévie + kde je na predaj

Stéviu môžete používať na osladenie kávy, čaju, letných limonád ale aj na pečenie. Bude vám stačiť menšie množstvo, ako bežného cukru. Vybrať si môžete z rôznych foriem, v ktorých sa stévia nachádza. Stévia je na predaj v obchodoch so zdravou stravou, niektorých drogériách a lekárňach. Objednať si ju môžete aj cez internet.

Na predaj je vo viacerých formách:

 1. ako kvapky
 2. prášok
 3. alebo tablety
 • KANDISIN SteviaStévia NATUSWEET vo forme malých tabliet slúži ako náhrada bieleho cukru. Tablety si môžete dať do kávy alebo čaju, no ak ju rozdrobíte, môžete ju použiť aj do pečenia. Cena tabletovej stévie od firmy Kandisin je 6.99 € (300 ks).
 • STEVIA kvapky je tekuté sladidlo, ktoré obsahuje glykozidy steviolu. Osladiť ním môžete čokoľvek – puding, jogurt, raňajkovú kašu ale aj čaj a kávu. 3 – 4 kvapky tekutej stévie sú približne tak sladké ako malá lyžička cukru. Cena za kvapky je 8.49 €.
 • Ak hľadáte podobnú konzistenciu ako má repný cukor, prípadne iné sladidlá, vyberte si STEVIA KRISTALLE, stéviu v práškovej forme. 10 g prášok s obsahom glykozidov steviolu predstavuje sladkosť 100 g cukru. Prášok môžete používať rovnako ako cukor. Je vhodná aj na pečenie a varenie. Cena tejto stévie je 10.9 € (250 g).

Záver

Stévia je prírodné rastlinné sladidlo, ktoré nahrádza cukor. Je niekoľkonásobne sladšia ako repný cukor, pri vysokých dávkach jej chuť ide mierne do horka. Toto sladidlo sa dá kúpiť vo viacerých formách – ako prášok, kvapky, alebo ako tablety. Nezabúdajte, že aj prírodné látky treba používať s rozumom, pretože aj pri nich platí, že množstvo, ktoré použijete rozhodne o účinku na organizmus.

Ak vás zaujímajú ostatné sladidlá, ktoré sú zdravšie ako cukor, odporúčame vám prečítať si články o brezovom cukre, alebo o erythritole.

Zdroje:

webmd.com

wikipedia.org

herbacea.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *