Kokosový cukor – všetko o cukre z kokosových kvetov (cena, glykemicky index, je vhodný pre diabetikov?)

Mnohí z nás, ktorí sa zaujímame o zdravú výživu, hľadáme alternatívy k bielemu cukru. Na trhu je ich v súčasnosti pomerne dosť. Niektoré sú zdravšie, iné menej. Aj cena za alternatívne sladidlá býva rôzna.

Kokosový cukor je jedna zo zdravých variant, ak potrebujete osladiť vaše pokrmy. Zaujíma vás, aká je cena kokosového cukru, aký je jeho glykemický index a či je vhodný pre diabetikov? Odpovede na tieto otázky, ale aj na mnohé iné nájdete nižšie.

iconPozrieť kokosový cukor v eshope

Kokosový cukor – základné informácie

Kokosový cukorKokosový cukor je vyrobený z palmy kokosovníka. Netreba si ho mýliť s palmovým cukrom. Ten je síce podobný, ale je vyrobený z iného druhu palmy.

Kokosový cukor je farbou podobným hnedému trstinovému cukru, no jeho zrniečka sú zväčša menšie a menej pravidelné. Chuťou sa podobá bielemu alebo hnedému cukru, je však o niečo viac karamelovejší. Chuť sa môže líšiť v závislosti od spôsobu spracovania.

Ako sa pripravuje?

Postup zberu kokosového cukru má dva kroky:

  1. kokosový kvet sa nareže a tekutá miazga steká do nádob pod stromom
  2. následne sa miazga zahrieva, aby sa odparila nadbytočná voda

Kokosový cukor je teda cukor z kokosových kvetov. Tak ho často označujú aj niektorí výrobcovia.

Zloženie kokosového cukru

Cukor z kokosových kvetov sa skladá z:

  • 70 – 79 % sacharózy
  • 3 – 9 %  glukózy
  • 3 – 9 % fruktózy

Je kokosový cukor zdravší ako biely?

Škodlivé účinky bieleho cukru na náš organizmus si už uvedomuje viacero ľudí.

V čom je teda kokosový cukor lepší?

V obyčajnom bielom cukre sa nenachádzajú žiadne vitamíny a minerály – sú to len prázdne kalórie. V kokosovom cukre naopak nájdete niektoré druhy vitamíny a minerálov, hlavne zinok, vápnik, draslík, ale aj antioxidanty a polyfenoly.

Je však dôležité povedať, že oveľa viac vitamínov získate z pestrej stravy bohatej na ovocie a zeleninu. Na to, aby ste prijali dostatočné množstvo vitamínov by ste museli zjesť množstvo kokosového cukru.

Rovnako ako biely cukor je kokosový cukor bohatý na kalórie.

Glykemický index

Kokosový cukor má  o niečo nižší glykemický index ako biely cukor. Je to preto, že obsahuje látku inulín, ktorá spomaľuje absorpciu glukózy.

Glykemický index bieleho cukru je 60, kokosového cukru 54. Rozdiel teda nie je až taký signifikantný. Glykemický index rôznych kokosových cukrov sa môže mierne líšiť.

Fruktóza – škodí či neškodí?

Kokosový cukor obsahuje do 9 % fruktózy.

Väčšina vedeckých názorov sa zhoduje v tom, že nadbytočný príjem fruktózy vedie k metabolickému syndrómu a obezite. Okrem toho vyšší príjem fruktózy zvyšuje tlak krvi, hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu, znižuje hladiny vitamínov a minerálov a znižuje senzitivitu receptorov voči inzulínu.

A keďže sa v kokosovom cukre nachádza 70 – 80 % sacharózy, polovica z toho sa následne rozkladá na fruktózu. Preto sa celkový podiel fruktózy v bežnom cukre a kokosovom cukre prakticky nelíši.

Je kokosový cukor vhodný pre diabetikov?

Pri ľuďoch s cukrovkou dochádza k nedostatočnej tvorbe inzulínu alebo k jeho úplnému vymiznutiu z organizmu. Keď si inzulín neplní svoju úlohu, cukry sa nedostávajú do vnútra bunky a nie sú schopné zabezpečiť energiu. Americká diabetická asociácia neodporúča užívanie kokosového cukru pri ochorení diabetes.

Niektoré štúdie však naznačujú, že inulín, ktorý sa nachádza v kokosovom cukre je prospešný pre črevné baktérie a môže pomôcť znížiť hladiny cukru pri cukrovke 2. typu.

Tieto účinky je však stále potrebné dôkladnejšie preskúmať, preto sa konzumácia kokosového cukru pacientom s cukrovkou neodporúča.

Kokosový cukor BIO Dary zeme 250 g

Cena

Cena 1 kg kokosového cukru na internete je v priemere od 7 – 10  €, v kamenných obchodoch môže byť o niečo vyššia.

Záver

Kokosový cukor nie je žiadne zázračné sladidlo, treba s ním narábať s mierou. V porovnaní s bežným cukrom síce obsahuje malé množstvá vitamínov, no ich podiel je zanedbateľný. Kokosový cukor môžete používať ako náhradu obyčajného cukru, no odporúčame vám skôr sladenie jedál ovocím, prípadne sladidlami bez obsahu fruktózy, napríklad stéviuerytritol alebo xylitol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *