12 účinných spôsobov ako znížiť cukor v krvi

Diabetes sa stal civilizačným ochorením a predpokladá sa, že počet pacientov s cukrovkou bude v budúcnosti ešte stúpať. V dnešnom článku si napíšeme ako znížiť cukor v krvi.

Pri cukrovke je veľmi dôležitá pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi (glykémia). O hyperglykémii hovoríme vtedy, ak sa hladiny cukru dostanú nad hodnotu 180 miligramov nad deciliter krvi (nad 11 mmol/l).

Viete, čo znižuje cukor? V článku sa to dozviete…

Hyperglykémia – čo je to, aké sú jej príznaky

Hyperglykémia je stav, kedy sa hladina cukru abnormálne zvýši. Ak sa stav rýchlo nerieši, u pacientov s cukrovkou 1. typu sa môže rýchlo rozvinúť ketoacidóza.

Príznaky

Príznaky hyperglykémie - nadmerný smäd Príznaky, ktoré môžete pozorovať u ľudí s hyperglykémiou sú:

  • smäd
  • časté močenie
  • pocit na zvracanie až zvracanie
  • bolesti brucha
  • rýchle a plytké dýchanie (Kussmaulovo dýchanie)
  • letargia, spavosť, bezvedomie

U pacientov pri cukrovke 2. typu sa rapídne zvýšená hladina cukru v krvi (nad 30 mmol/l) prejavuje ako:

  • nadmerný smäd
  • dehydratácia
  • časté močenie
  • rozpad vnútorného prostredia

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, bezodkladne navštívte lekára.

Ako znížiť cukor v krvi?

Aj mierne zvýšené hladiny cukru je dobré znižovať. Mohli by totiž viesť k viacerým orgánovým poruchám, napríklad problémom s očami až slepotou, vredom na nohách, infekciám, amputáciám, srdcovocievnym ochoreniam, ochoreniam obličiek s rizikom dialýzy a podobne.

Tipy

Čo znižuje cukor?

Týchto 12 účinných spôsobov vám pomôže mať hladiny cukru viac pod kontrolou:

  1. Hladina cukru v krviPri cukrovke si pravidelne kontrolujte hladiny cukru v krvi. Lepšie tak predídete náhlym výkyvom a naučíte sa spoznávať príznaky vášho tela, keď dochádza ku zvyšovaniu cukru.
  2. Znížte príjem sacharidov na minimum. Pre pacientov s diabetom sú vhodné nízkosacharidové diéty, ktoré sú však bohaté na proteíny.
  3. Sacharidy nevylučujte zo stravy úplne, vyberajte si však tie s nízkym glykemickým indexom, ktoré cukor nezvyšujú tak rapídne. Medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom patria napríklad: quinoa, sladké zemiaky, listová zelenina.
  4. Zároveň, uprednostňujte zložené sacharidy pred tými jednoduchými. Zložené sacharidy nájdete napríklad v celozrnných cestovinách, celozrnnom pečive, cereáliách, zelenine a niektorých druhoch ovocia.
  5. Zvýšte príjem vlákniny v strave – vhodné sú napríklad ovsené vločky.
  6. Udržujte si adekvátnu hmotnosť. Štúdie dokazujú, že redukcia váhy o 7 % zníži riziko vzniku diabetu o 58 %. Pravidelne si dajte skontrolovať cholesterol.
  7. Neprejedajte sa, vyberajte si porcie adekvátne vášmu výdaju energie. Prejedanie sa výrazne zvýši hladiny cukru v krvi.
  8. Pravidelne športujte. Pohybom sa redukuje hmotnosť, zvyšuje citlivosť receptorov voči inzulínu a je to jeden zo spôsobov, ako znížiť cukor v krvi.
  9. Pite dostatok vody. Obličky tak budú schopné vylúčiť nadbytočný cukor močom.
  10. Niektoré bylinné preparáty čiastočne  znižujú cukor v krvi. Jedná sa napríklad o výživové doplnky s obsahom zeleného čaju, chrómu, škorice, ženšenu, aloe vera alebo senovky gréckej. Tieto suplementy sú však len doplnková liečba, nikdy nevysádzajte vaše lieky na predpis a zároveň sa snažte čo najviac upraviť si stravu (pretože strava má významný vplyv na hladiny cukru v krvi).
  11. Samotný stres vplýva na hladiny cukru. Pri namáhavých situáciách sa nám uvoľnia stresové hormóny ako kortizol a adrenalín, čo vedie k zvýšeniu glykémie.
  12. Aj pravidelný spánok sa postará o vyvážené hladiny cukru, preto spite aspoň 8 hodín denne.

Záver

V dnešnom článku sme si napísali, ako spozorovať príznaky hyperglykémie, pre koho je nebezpečná a kedy treba kontaktovať lekára. Na to, ako znížiť cukor v krvi existuje viacero rád. My sme pre vás vybrali 12 veľmi účinných. Už viete, čo znižuje cukor, no základom je kvalitná nízkosacharidová strava, pohyb, spánok a pomôcť si môžete aj výživovými doplnkami.

Zdroje:

accu-chek.sk

medicalnewstoday.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *