Kuskus je tradičné jedlo pochádzajúce z krajín severnej Afriky. Pripraviť si ho však môžete aj doma. Jeho výhodou je veľmi rýchla príprava – večeru budete mať na stole do 20 minút. Okrem toho sa dá použiť do viacerých typov receptov, či už na slano, na sladko alebo ako príloha.
V článku si prečítate o tom, ako pripravovať kuskus, v akých jedlách ho môžete použiť ale aj to, či je kuskus bezlepkový.
Obsah článku (Navigácia)
Charakteristika kuskusu
Kuskus je tradičné jedlo Maroka (ale aj iných afrických krajín). Vyrába sa z tvrdej pšenice (semolína) v kombinácii s hladkou múkou. Semolína sa najskôr rozomelie na krupicu, neskôr je formovaná do malých guličiek a sušená. Kuskus teda obsahuje obilniny, nie je bezlepkový a teda nie je vhodnou potravinou pri celiakii a iných ochoreniach, pri ktorých sa nekonzumuje lepok.
V minulosti sa kuskus vyrábal ručne, v súčasnosti je spracovaný špeciálnymi strojmi, ktoré urýchľujú jeho výrobu.
Kde sa dá použiť?
Kuskus je výborný ako príloha k mäsu, no je vhodný aj pre vegetariánov, pretože perfektne chutí so zeleninou. Kuskus na sladko je zas obdoba ovsenej kaše, dochutiť ho môžete medom alebo iným zdravým sladidlom (napríklad ryžovým či datľovým sirupom). Pridáte čerstvé alebo mrazené ovocie a zdravé raňajky sú hotové.
Na internete nájdete aj množstvo receptov, ako sa dá kuskus zakomponovať do pečenia. Zaujímavý spôsob je pridať uvarený kuskus (alebo zvyšky kuskusu) na zahustenie polievky.
Ako pripravovať kuskus
Existujú tri formy kuskusu, podľa toho, odkiaľ pochádza:
- marocký kuskus – veľkosť zrniečok je najmenšia, uvarí sa do pár minút
- izraelský kuskus – ktorý sa nazýva aj perlový kuskus, príprava varením zaberie približne 10 minút
- libanonský kuskus – je veľkosťou najväčší a jeho príprava je najdlhšia
Postup
Príprava kuskusu je jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník vo varení. Základom je pomer 1:1, to znamená že na jeden pohár kuskusu potrebujete jednu šálku vody, prípadne vývaru. Je dôležité vedieť, že kuskus zväčší svoj objem až 4 násobne, to znamená že uvaríte až 4 hrnčeky kuskusu.
Postupuje sa nasledovne:
- Vodu privediete do bodu varu.
- Pridáte kúsok oleja alebo masla, nasypete kuskus a osolíte a hrniec zakryjete.
- Varíte podľa typu kuskusu, v priemere 10 minút.
- Pred servírovaním kuskus premiešajte vidličkou, aby ostal nadýchanejší.
Cena kuskusu
A kde kúpiť kuskus?
Zoženiete ho v obchodoch so zdravou výživou, v niektorých supermarketoch (zvyčajne v oddelení so zdravou výživou), ale dá sa kúpiť aj online.
V eshope PreZdravie majú napríklad tieto druhy kuskusu:
- BIO celozrnný kuskus – bezvaječná cestovina zo sušenej celozrnnej pšeničnej krupice. Jeho cena je 1.7 € za 500 g.
- klasický bezvaječný kuskus v cene 1.9 € za 500 g.
- alebo Kuskus zeleninový v BIO kvalite, ktorý je ochutený o zeleninu ako: paradajky, cibuľa, cuketa, paprika, baklažán, pór, mrkva, cesnak, koreniny.
Záver
Či si už vyberiete kuskus ako prílohu, urobíte z neho šalát alebo sladkú kašu, vždy oceníte jeho rýchlu a nenáročnú prípravu. Kuskus je ľahká potravina, s ktorou svoj žalúdok zbytočne nezaťažíte. Nie je vhodný pre celiatikov, pretože obsahuje lepok.
Keď už viete, ako pripravovať kuskus, môžete sa pustiť do experimentovania s jeho rôznymi úpravami. Kuskus chutí výborne, či už ako príloha, alebo hlavné jedlo.
Zdroje: