Sorbitol (glucitol) – je vhodné sladidlo? Aké má nežiaduce účinky?

Sorbitol (iným názvom aj D-glucitol) je podobne ako xylitol alkoholový cukor. Používa sa ako alternatívne sladidlo v rôznych sladkostiach a nápojoch, ale aj v medicíne, farmácii a kozmetike. Nájsť ho môžete aj v zubných pastách a ústnych vodách.

Aké sú výhody sorbitolu oproti repnému cukru? Je pre nás zdravší?

Aké účinky má sorbitol na náš organizmus? Toto všetko zistíte v tomto článku.

Čo to je sorbitol?

Sorbitol (v potravinách môže byť označený aj ako E 420, či D-glucitol) je alkoholový cukor. Prirodzene sa vyskytuje v ovocí, hlavne v čerešniach alebo v jarabine, ale aj v jablkách, hruškách, slivkách a broskyniach.

Sladivosť oproti bežnému cukru je nižšia, dosiahnete ním približne 60 % sladivosti repného cukru. Sorbitol má výborné konzervačné vlastnosti, ale funguje aj ako stabilizátor a zahusťovadlo.

Sorbitol sa vyskytuje v dvoch formách – pevnej, kedy vyzerá ako biely cukor, alebo kvapalnej. Priemyselne sa vyrába z kukuričného sirupu.

Účinky sorbitolu na náš organizmus

SlivkyNajznámejších účinkom sorbitolu je jeho laxatívne pôsobenie. Sušené slivky sa pre svoj vysoký podiel sorbitolu používajú ako preháňadlo. Sorbitol je laxatívom pre svoje hyperosmotické vlastnosti – sťahuje vodu smerom do hrubého čreva, čím zmäkčuje stolicu a pomáha pri zápche.

Sorbitol je vhodným sladidlom pre diabetikov. A máte cukrovku a plánujete konzumovať sorbitol, je potrebné si ho započítať do svojho denného príjmu sacharidových jednotiek. 1 SJ sa nachádza v 12 g sorbitolu, rovnako ako v 12 g repného cukru. Hladina cukru sa vám nezvýši tak rapídne, ako po konzumácii repného cukru.

Väčšina baktérii nedokáže využiť sorbitol ako potravu. Výnimkou je Streptococcus mutans, ktorý spôsobuje zubný kaz. Tento streptokok dokáže sorbitol pomaly fermentovať. Ako prevencia vzniku zubného kazu je teda vhodnejší xylitol (brezový cukor).

Nežiaduce účinky

Medzi nežiaduce účinky sorbitolu patrí bolesť brucha, nafukovanie, dehydratácia, suchosť v ústach a podobne. Museli by ste ho však skonzumovať viac ako 25 – 30 mg, čo je niekoľkonásobné prekročenie bežného množstva sorbitolu v potrave.

Pre koho sorbitol nie je vhodný?

Sorbitol nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pretože neexistuje dostatok vedeckých štúdií, ktoré by potvrdzovali jeho bezpečnosť v tejto skupine. Takisto nepodávajte nič s obsahom sorbitolu malým deťom. Pri alergii na sorbitol alebo pri precitlivenosti na potravinové aditíva sa mu vyhýbajte.

Nutričné hodnoty

V 100 g sorbitolu nájdete:

  • 96 g sacharidov
  • 0 g bielkovín
  • 0 g tukov
  • 0 g vlákniny
  • 3 g vody

Sorbitol obsahuje vitamíny A a C, tie sú však v zanedbateľných množstvách.

Energetická hodnota sorbitolu je 1100 kJ/100 g (na kalórie to je 263 kcal v 100 g). Táto energetická hodnota je pomerne vysoká, no náš organizmus sorbitol spracováva pomaly. Sorbitol má nižší glykemický index ako biely cukor.

Záver

Sorbitol sa často využíva v potravinách ktoré majú označenie “bez cukru”. To však neznamená, že sú bez sacharidov. Využívajte ich s rozumom. Ak ste diabetici, toto sladidlo je pre vás vhodné, pretože ho organizmus spracováva pomalšie a má nižší glykemický index ako repný cukor.

Počuli ste už o stévií? Stévia cukrová sa javí ako zatiaľ najlepšia náhrada cukru. Ak vás zaujíma zdravá strava, prečítajte si všetko o stévii. V článku zistíte, akú má chuť, jej výhody oproti cukru, aký má glykemický index, či za akú cenu sa predáva.

Zdroje:

diacel.sk

medicinenet.com

wikipedia.org

kaloricketabulky.sk

akcniceny.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *